HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnozi, lečenju i prevenciji.
HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove promene se najčešće javljaju u genitalnoj oblasti, anusu, ređe na usnama ili drugim delovima tela. HPV virus inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, a celi životni ciklus virusa odvija se na površini sluzokože.
Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih većina ne predstavlja ozbiljnu opasnost. Međutim, neki tipovi poput HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja kancera, posebno raka grlića materice. S druge strane, HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma koji obično ne prelaze u maligna oboljenja.
Dijagnoza i klinička slika
Kondilomi se manifestuju kao mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na penisu, prepucijumu ili otvoru uretre.
Vreme inkubacije može trajati od mesec dana do godinu dana nakon infekcije. Važno je napomenuti da dijagnoza može biti izazovna, jer su neke promene slične drugim stanjima poput polipoze. Zbog toga se preporučuje traženje drugog mišljenja pre početka bilo kakve terapije.
Načini lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može varirati u zavisnosti od lokacije, veličine i broja promena. Najčešći načini terapije uključuju:
- Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
- Laser - posebno efikasna metoda za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
- Topikalni preparati - kao što su podofilotoksin ili trihlorsirćetna kiselina
Važno je naglasiti da svi ovi tretmani rešavaju samo vidljive promene, ali ne i sam virus koji može ostati u organizmu. Zbog toga su česti recidivi, a pacijentima se preporučuje apstinencija od seksualnih kontakata tokom terapije.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće dolazi do pada imuniteta što može dovesti do ubrzanog širenja kondiloma. Lečenje je moguće sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, sa posebnim osvrtom na bezbedne metode kao što su laserske vaporizacije. Ako postoje izražene promene na grliću materice, lasersko lečenje se obično vrši 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija i vakcine protiv HPV
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV - Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na karcinogene tipove HPV virusa i pružaju zaštitu od raka grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama između 9 i 26 godina, a daju se u tri doze tokom šest meseci.
Iako vakcine nisu obavezne u Srbiji, njihova primena se preporučuje s obzirom na visoku stopu obolelih od raka grlića materice. Godišnje se u Srbiji otkrije oko 1.400 novih slučajeva ovog kancera, što čini Srbiju jednom od zemalja sa najvećom učestalošću ove bolesti.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju neprijatno, ali u većini slučajeva bezopasno oboljenje koje zahteva strpljenje i pravilno lečenje. Ključno je tražiti više stručnih mišljenja pre početka terapije i biti svestan mogućnosti recidiva. Sa druge strane, vakcinacija protiv HPV pruža efikasnu zaštitu od najopasnijih tipova virusa i smanjuje rizik od raka grlića materice.